Drony znajdują coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dron do pomiarów geodezyjnych przydaje się szczególnie do precyzyjnego wyznaczania map i planów, wykonywania obliczeń powierzchni, inwentaryzacji terenu czy kontroli postępów prac budowlanych. Jest także znakomitym źródłem do tworzenia filmów 4D w celach promocyjnych i marketingowych. Sprawdź, jak jeszcze można wykorzystać dron w geodezji, rolnictwie i leśnictwie oraz co dzięki niemu można zyskać.
Realizacja lotów dronami na potrzeby geodezji
Drony w geodezji mają wiele zastosowań. Wykonane z jego pomocą mapy i plany są podstawą do szacowania ukształtowania terenu, tworzenia planów zagospodarowania przestrzeni i przebiegu granic. Są przydatne do oceny stanu mas ziemnych (np. objętości hałd i nasypów), a także do inwentaryzacji obiektów drogowych, zagospodarowania terenu, wykonanych prac budowlanych czy monitoringu inwestycji (np. budowy dróg czy osiedli na danym obszarze). Drony uzupełniają również pomiary o elementy, które z różnych względów zostały pominięte w trakcie badań w terenie.
Dron do pomiarów geodezyjnych to atrakcyjne rozwiązanie. Jego cena ustalana jest indywidualnie – w zależności np. od badanego obszaru i czasu. Warto również wspomnieć, że praca drona jest bezinwazyjna – nie narusza ochrony środowiska, budynków i innych obiektów, które spotyka na swojej drodze. Jakie jeszcze zastosowania mają drony dla geodezji, rolnictwa i obszarów leśnych?
Tworzenie ortofotomapy do celów projektowych
Drony w geodezji docenia się szczególnie w kontekście tworzenia ortofotomap wykorzystywanych z mapami jako baza projektów. Ortofotomapy to zdjęcia „z lotu ptaka”, przetworzone metodą różniczkową, które wyróżniają się jednolitą skalą dla całej powierzchni terenu. Rejestrują stan jego pokrycia i zagospodarowania. Dzięki nim można wektoryzować obiekty znajdujące się na zdjęciach oraz tworzyć np. projekty zabudowy.
Dron do modelowania 3D obiektów budowlanych
Kolejną zaletą, jaką dostarczają drony dla geodezji, jest modelowanie 3D obiektów budowlanych – przydatne dla projektantów, architektów, urbanistów, historyków, ale także dla instytucji samorządowych czy twórców gier komputerowych. Dzięki modelom obiektów w 3D można uzyskać szerszy obraz i informacje o danych przestrzennych wybranych obiektów i budynków.
Inspekcje miejsc o utrudnionej dostępności dla człowieka
Drony w geodezji i rolnictwie pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych dla człowieka miejsc, np. kominów, silosów, słupów, linii wysokiego napięcia, mostów i wiaduktów, masztów, wież, dachów budynków (np. do przeprowadzenia okresowej kontroli paneli fotowoltaicznych), terenów z dala od cywilizacji czy budynków grożące zawaleniem się. Dzięki dronom można bezpiecznie kontrolować stan tych obiektów oraz zaplanować ich modernizację, naprawę, usunięcie czy zagospodarowanie przestrzeni wokół nich.
Planowanie upraw rolniczych za pomocą drona – usługi dronem dla rolnictwa i nie tylko
Wiele zastosowań ma również dron w rolnictwie. Dzięki niemu można przeprowadzić staranny monitoring upraw rolnych i zwierząt hodowlanych oraz tworzyć mapy i pomiary działek, niezbędne np. czy zagospodarowania terenu. Dron wykorzystuje się także do inspekcji obszarów leśnych, np. lokalizacji zwierząt, oceny drzewostanu, ingerencji człowieka w środowisko czy analizy stanu lasu po pożarze.
Prezentacja nieruchomości filmem nagranym dronem
Dron przydaje się nie tylko do pomiarów geodezyjnych, ale również do celów marketingowych. Zdjęcia czy film z drona w jakości 4K pomogą w przygotowaniu nowoczesnej i atrakcyjnej prezentacji nieruchomości na sprzedaż, czy gruntów pod inwestycję dla deweloperów. Drony w geodezji przydają się do tworzenia filmów „z lotu ptaka” zachęcających turystów do zwiedzania miast, wsi i regionów, ale także klipów promujących różne instytucje i firmy.
Fotografowanie dachów w celu zaprojektowania paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, cieszy się w Polsce wzrastającą popularnością. To długofalowa inwestycja, a pierwszym jej krokiem jest starannie zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej na dachus, by w pełni zaspokajała zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Można to zrobić za pomocą fotografowanie dachu dronem. Bezzałogowe statki powietrzne z kamerą termowizyjną są również przydatne do przeprowadzania okresowej kontroli stanu modułów fotowoltaicznych.
Tworzymy dedykowane oprogramowanie dla dronów – skorzystaj z naszych usług!
Skorzystaj z rozwiązań Dynamic Software Solutions. Oferujemy nie tylko realizację usług dronem dla geodezji, rolnictwa czy obszarów leśnych, ale tworzymy również oprogramowanie dedykowane do zarządzania lotem oraz działaniami w czasie jego pracy. Specjalizujemy się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań IT, dopasowanych do specyfiki danej branży, które pomogą zoptymalizować procesy biznesowe, oszczędzając czas i koszt prowadzonych działań.
Zapraszamy do Kontaktu

Adres
Dynamic Software Solutions Sp. z o. o.
ul. Wysoka 13/4
87-100 Toruń
Kontakt
mobile: +48 537 366 291
e-mail: bsp@dss.com.pl
Copyright DSS 2020 – Powered by: Design-it
Korzystanie z witryny dss.com.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w podstronie: Polityka prywatności.