Chmura dla firm

Postępująca cyfryzacja i nowoczesne rozwiązania IT sprawiają, że coraz więcej firm korzysta z cloud computingu, czyli chmury obliczeniowej. Przechowywanie danych w chmurze przynosi liczne korzyści i usprawnia pracę w wielu organizacjach. Jeszcze kilka lat temu chmura dla wielu firm była pewnego rodzaju tabu, dziś powoli staje się standardem dobrze prosperujących firm. Warto wiedzieć, jak dbać o dane przetrzymywane w chmurze, jakie są jej zalety oraz jak wybrać odpowiedniego dostawcę cloud computingu.

Jak dbać o dane przetrzymywane w chmurze?

Istotne w kwestii przetrzymywania danych w chmurze jest ich zadbanie o ich bezpieczeństwo. Dostawcy usług chmurowych oferują różne rodzaje zabezpieczeń. W szczególności warto zwrócić uwagę na:

  • szyfrowanie danych przesyłanych na serwer;
  • szyfrowanie połączenia w trakcie łączenia się z chmurą przez przeglądarkę WWW;
  • dwuskładnikowe uwierzytelnienie w chwili logowania;
  • dostosowanie się usługodawców do wymagań RODO oraz standardów wynikających z norm ISO/IEC 27018 (są to międzynarodowe standardy zarządzania bezpieczeństwem informacji).

Dobrze, by usługodawca posiadał kilka niezależnych serwerów położonych w oddalonych od siebie lokalizacjach. Dzięki temu, dane w chmurze będą bardziej bezpieczne w przypadku ewentualnej awarii lub katastrofy jednego z serwerów (np. w wyniku pożaru czy powodzi). Istotny jest także tzw. disaster recovery plan, czyli schemat postępowania w przypadku zagrożenia danych w chmurze jak cyberataki, awaria serwera czy błąd ludzki.

Przed wprowadzeniem chmury w danej organizacji istotne jest przeszkolenie pracowników nie tylko z zakresu działania w chmurze i korzystania z jej usług, ale przede wszystkim z zasad zachowania w niej bezpieczeństwa i postępowania w przypadku ewentualnej utraty danych.

Wybór odpowiednio certyfikowanego dostawcy usługi

Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego certyfikowanego dostawy cloud computingu. Zwróć uwagę, by oferował wskazane wyżej zabezpieczenia i normy. Ponadto, pierwszym krokiem jest wybranie rodzaju chmury spośród:

  • prywatnej – jest częścią organizacji, a jednocześnie autonomicznym dostawcą chmury,
  • publicznej – oferuje ją zewnętrzny dostawca, np. Amazon Web Services, Google Cloud Platform,
  • hybrydowej – to połączenie chmury prywatnej i publicznej, tzn. część aplikacji i infrastruktury znajduje się w chmurze prywatnej, a części w publicznej.

Zwróć także uwagę na oferowane usługi, faktycznie miejsca przechowywania danych, opinie o danym dostawcy, plan działań w przypadku awarii, archiwizacji i przechowywania danych w chmurze czy automatyczne wykonywanie kopii zapasowej.

Zalety przetrzymywania danych w chmurze

Są różne zalety przetrzymywania danych w chmurze, a ich efektem jest zwykle optymalizacja procesów biznesowych. Jakie korzyści ma przechowywanie danych w chmurze?

  1. Stały dostęp do danych w każdym miejscu, czasie i z różnych urządzeń mających dostęp do Internetu.
  2. Możliwość pracy z danymi przez wiele osób jednocześnie w tym samym czasie, dzięki temu możliwa jest m.in. organizacja pracy zdalnej.
  3. Szybka synchronizacja danych.
  4. Wielość i różnorodność usług, np. aplikacji finansowych, księgowych, do zarządzania czasem, narzędzi do komunikacji firmowej i z klientami oraz innych aplikacji usprawniających procesy biznesowe.
  5. Oszczędność – chmura umożliwia przechowywanie danych bez konieczności, np. utrzymania własnej serwerowni. Cena jest elastyczna – firma płaci dostawcy wyłącznie za zużyte zasoby.
  6. Brak limitów pojemności.
  7. Elastyczność i skalowalność – dostosowanie usług chmury do aktualnych potrzeb firmy.
  8. Zabezpieczenia chroniące dane w chmurze przez nieautoryzowanym dostępem i automatyczne tworzenie kopii w przypadku utraty danych.

Skalowalność w oparciu o chmurę

Jedną z największych zalet chmury obliczeniowej jest wspomniana już skalowalność w oparciu o chmurę. Dzięki niej użytkownik może dobrać taką ilość zasobów, jaka jest mu aktualnie potrzebna do funkcjonowania. To szczególnie korzystna opcja dla firm, w których zużycie mocy obliczeniowej jest różne w różnym czasie (np. sklepy internetowe sprzedające ozdoby świąteczne czy bilety na dane wydarzenie). W ramach rozwoju biznesu można wprowadzać dodatkowe usługi, spójnych z pozostałymi aplikacjami w chmurze.

Przed podpisaniem umowy z dostawcą chmury warto upewnić się także, co stanie z przetrzymywanymi danymi po ewentualnym zakończeniu współpracy jednej ze stron. Jak przechowywać dane w chmurze? Przede wszystkim bezpiecznie. Zarządzanie danymi w chmurze wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności w zakresie poufności, przetwarzania, udostępniania i przetwarzania danych osobowych oraz biznesowych.