Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne znajdują coraz więcej zastosowań. Popularność zdobywają drony w leśnictwie. Wykrywanie pożarów, inwentaryzacja zwierzyny i drzewostanu czy tworzenie map kartograficznych terenu – to tylko przykłady zastosowań dronów w gospodarce leśnej. Sprawdź, jak jeszcze można je wykorzystać. 

Zastosowanie dronów w leśnictwie

Zastosowanie dronów w leśnictwie, podobnie jak wykorzystywanie dronów w geodezji, rolnictwie czy budownictwie, jest bardzo szerokie i pozwala na staranne monitorowanie gospodarki leśnej o zróżnicowanym terenie. Do czego szczególnie może przydać się dron w lesie? 

  1. Pomaga w wykonywaniu materiałów kartograficznych oraz tworzeniu specjalistycznych ortofotomap. Drony ułatwiają aktualizację systemu informacji przestrzennej. 
  2. Wspomaga rozpoznawanie pożarów w lesie i analizuje stan zagrożenia pożarowego.
  3. Ułatwia wykonywanie oprysków zarówno dużych obszarów leśnych, jak i pojedynczych drzew.
  4. Pomaga ocenić stan zdrowotny lasu oraz oszacować skuteczność stosowanych zabiegów w hodowli zwierzyny i uprawie roślin i drzew.
  5. Drony w leśnictwie pomagają w prowadzeniu inwentaryzacji zwierzyny i drzewostanu (pomiary termowizyjne).
  6. Dron w lesie pomaga oszacować szkody spowodowane suszą, pożarem czy innymi czynnikami – szczególnie w miejscach trudno dostępnych. 
  7. Jest pomocny w zwalczaniu leśnych szkodników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drona dla leśnictwa?

Wybór odpowiednich bezzałogowych statków powietrznych jest istotny do realizacji wyznaczonych celów, jakie mają zostać osiągnięte dzięki dronom w rolnictwie. Prawidłowo wybrane sensory i kamery pomogą Ci zarejestrować potrzebne dane lub wykonać odpowiednie zabiegi w lesie. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dobierze dron dla leśnika i dostosuje go do odpowiednich działań. Pomoże również w odczytaniu powstałych zapisów z kamer. 

Czy warto? 

Zwykle tereny leśne są bardzo rozległe, a dokładnie zbadanie ich stanu w szybkim czasie jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe do wykonania. Z pomocą przychodzą drony w leśnictwie, które pozwalają na zdobycie istotnych informacji – między innymi dotyczących stanu zdrowotnego lasu, kondycji drzewostanu czy zagrożeń pożarowych. Drony skracają czas pozyskiwania danych oraz pomagają w podjęciu działań interwencyjnych. Dają pełniejszy obraz gospodarski leśnej – zarówno pod względem aktualizacji stanu terenu, jak i drzewostanu i zwierzyny. Dzięki nim można podjąć odpowiednie działania czy rozpocząć wczesną interwencję, zapobiegając powstawaniu dotkliwych szkód. 

Skorzystaj z oferty Dynamic Software Solutions – realizujemy profesjonalne usługi dronem oraz tworzymy oprogramowanie na zamówienie, które pomoże zarządzać lotem bezzałogowego statku powietrznego oraz sterować jego misją w czasie lotu. Drony w leśnictwie pomogą Ci nie tylko skrócić czas wykonania pomiarów w lesie, ale również zyskać pełniejszy obraz gospodarki leśnej, szczególnie z trudno dostępnych miejsc.