Oprogramowanie dedykowane – jaka jest jego definicja i czy warto z niego korzystać? Pytania te najczęściej zadają osoby zarządzające przedsiębiorstwami czy instytucjami, których zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom. Stale rozwijające się technologie informatyczne pozwalają na coraz lepsze dostosowanie sprzętu oraz systemów do korzystających z nich użytkowników. Pozwala to na bardziej komfortową, szybszą i wydajną pracę. Jednym z takich elementów, które można indywidualnie dopasować, jest również oprogramowanie. Wśród wielu dostępnych na rynku, każdy użytkownik może zdecydować się na korzystanie z tych ogólnodostępnych, jak i zamówić specjalnie dla niego przygotowany projekt. Czy więc naprawdę warto postawić na oprogramowanie dedykowane?
Oprogramowanie dedykowane – definicja
Oprogramowanie dedykowane to system informatyczny dostosowany do indywidualnych potrzeb. Przygotowuje się je na specjalne zamówienie i przystosowuje jego funkcje, nazwę, czy wygląd do wymagań danego użytkownika. Bardzo często jest tworzone od podstaw z użyciem takich narzędzi jak projektowanie kodu źródłowego. Oprogramowanie dedykowane ma na celu jak największe ułatwienie oraz optymalizację pracy. Specjalnie zaprojektowane funkcje mogą znacznie zwiększyć wydajność oraz poprawić komfort pracy. Dlatego też na oprogramowanie dedykowane najczęściej decydują się różnego rodzaju firmy oraz instytucje.
Oprogramowanie dedykowane – czy warto?
Jeśli już wiemy, co to jest oprogramowanie dedykowane i znamy jego definicję, należy zastanowić się, kiedy i komu tak naprawdę jest ono potrzebne. Obecna bogata oferta systemów informatycznych sprawia, że w wielu przypadkach wystarczające jest korzystanie z tych ogólnodostępnych. Oprogramowanie dedykowane – czy więc warto?
Zalety
Do zalet oprogramowania dedykowane można zaliczyć:
- wyposażenie we wszystkie funkcje, które są wykorzystywane w przedsiębiorstwie czy instytucji;
- ułatwienie i optymalizację pracy;
- większe wsparcie technologiczne niż w tradycyjnych systemach;
- możliwość wprowadzania zmian i edycji w miarę rozwoju firmy;
- indywidualnie dopasowane funkcje oraz stopień ich zaawansowania.
Oprogramowanie dedykowane z pewnością posiada wiele korzyści, które mogą wpłynąć na efektywność pracy. Nowoczesne rozwiązania IT, pozwalające na przygotowanie takich systemów mogą znacznie poprawić komfort wykonywania wielu czynności.
Wady
Oprogramowanie dedykowane nie jest jednak zawsze najlepszym rozwiązaniem i także posiada kilka wad. Można do nich zaliczyć:
- na ogół jego cena jest wyższa niż zwykłego systemu;
- nie ma możliwości sprawdzenia jego działania przed zakupem, gdyż będzie projektowane od podstaw;
- zdarza się, że na początku oprogramowanie tego typu ma wiele błędów, które wykluczane są w ciągu pracy;
- przygotowanie oprogramowania wiąże się z ujawnieniem tajemnic biznesowych na potrzeby jego przygotowania przez zewnętrzną firmę.
Choć wad tych nie jest wiele, mogą one niekiedy przesądzić o decyzji nieskorzystania z oprogramowania dedykowanego. W większości przypadków jednak, jego zalety będą przewyższać nieliczne wady.
Podsumowanie
Oprogramowanie dedykowane – czy więc warto się na nie zdecydować? Zależy to z pewnością od indywidualnych potrzeb. Jeśli żaden z istniejących systemów nie spełnia wymagań pracowników firmy czy instytucji, oprogramowanie dedykowane może okazać się idealnym rozwiązaniem. Zaprojektowane według specjalnych wytycznych może znacznie poprawić komfort oraz wydajność pracy. Zapewni dostęp do wszystkich przydatnych funkcji w jednym miejscu. Codzienne czynności mogą więc stać się znacznie łatwiejsze. Ponadto profesjonalnie przygotowane oprogramowanie dedykowane może ułatwić kontrolę nad całym systemem firmy, nadzór nad pracownikami oraz kosztami – optymalizacja procesów biznesowych to również bardzo ważna jego zaleta.