Transformacja cyfrowa

Określenie cyfryzacji nie leży już w zasięgu niedoścignionych marzeń. Nasz kraj jest jednym z szybciej rozwijającym się względem rozwiązań technologicznych, państw członkowskich Unii Europejskiej. Transformacja cyfrowa i ogólnie – cyfryzacja większości przedsiębiorstw ma na celu nie tylko usprawnienie niektórych procesów, ale też dorównanie do aktualnie ustalonego poziomu, które wyznaczają trendy transformacji cyfrowej. Jakie są zalety i wady wprowadzenia jej do biznesu?

Transformacja cyfrowa – na czym polega i komu może się przydać?

Cyfrowa transformacja polega przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – na całkowitej przemianie dotychczasowego podejścia przedsiębiorców do procesów zachodzących w firmie. Wprowadzenie tych zmian ma na celu poprawę jakości wykonywanych czynności, usprawnienie przepływu prac i nierzadko – uproszczenie dotychczas obowiązujących procedur. Cyfrowa transformacja biznesu polega na wprowadzeniu nowoczesnych, innowacyjnych technologii do codziennego funkcjonowania firmy. Wpływa również na bezpośrednie odczucia i doświadczenia klienta – odbiorcy usługi, ale i pracowników, którzy mają z nią do czynienia na co dzień.

Czym jest, a czym nie jest transformacja cyfrowa?

Transformacja cyfrowa biznesu nie jest, jak niektórzy mylnie to odbierają „przewróceniem do góry nogami” dotychczasowych działań, ani odbierania pracy pracownikom. To nic innego, jak zintegrowanie dotychczas wykorzystywanych technologii cyfrowych tak, aby były idealnie dopasowane do profilu biznesu i jednocześnie do aktualnego poziomu obowiązującego ogólnie — w branży. Korzyści z transformacji cyfrowej mają wpływ nie tylko na rentowność firmy i uproszczenie zachodzących w niej procesów, ale są również elementem nieukojonym, który wynika z postępu cyfryzacji.

Warto również podkreślić, że transformacja cyfrowa nie jest równoznaczna z cyfryzacją, ponieważ w tym przypadku głównym kierunkiem zmian są nie informacje, lecz zaawansowane procesy, których celem jest optymalizacja, dostosowanie i integracja.

Co napędza transformację cyfrową?

Nie da się ukryć, że jednym z głównych czynników, które napędzają transformację cyfrową, jest błyskawiczny postęp techniki i rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie oferowanych możliwości i rozwiązań, z którymi mają do czynienia na co dzień. Jeszcze do niedawna nie było do pomyślenia, by przeciętna osoba mogła bez wychodzenia z domu załatwiać wszystkie sprawy urzędowe – dziś nie jest to niczym nadzwyczajnym, lecz normą. Aby jednak wprowadzono takie zmiany – konieczne jest zastosowanie transformacji cyfrowej. Tak właśnie jest z wszystkimi innymi procesami w różnych gałęziach biznesu.

Korzyści transformacji cyfrowej

Skoro już wiadomo, na czym polega transformacja cyfrowa, warto wspomnieć o jej celu i korzyściach, które można osiągnąć dzięki wprowadzeniu robotyki i systemów opartych na sztucznej inteligencji. Do głównych korzyści transformacji cyfrowej zalicza się:

  • Możliwość podejmowania jeszcze lepszych i trafniejszych decyzji biznesowych.
  • Integrację wszystkich procesów w firmie.
  • Nadążanie za konkurencją, lepszą odpowiedź na potrzeby odbiorców usług.
  • Możliwość uzyskania bardziej szczegółowych prognoz związanych z procesami w firmie.

Korzyści da się również zauważyć na polu podążania za aktualnymi trendami biznesowymi. Optymalizacja procesów biznesowych usprawnia działania, wpływa na cięcie kosztów i nierzadko – skrócenie drogi poszczególnych procesów w przedsiębiorstwie. Firma, która nie wprowadza zmian i unika transformacji cyfrowej, ma statystycznie małe szanse na efektywne zarządzanie pracą i… utrzymanie rentowności.

Wady i zalety transformacji cyfrowej

Korzyści, jakie oferują nowoczesne rozwiązania IT są już znane. Czy transformacja cyfrowa ma również wady? Nawet wiedząc wszystko o transformacji cyfrowej, ciężko jest zredukować do zera ryzyko niepowodzenia. Wprowadzanie nowych technologii zawsze jest rodzajem eksperymentu. Wybierając fachowe doradztwo i wsparcie w tym zakresie, ryzyko się co prawda zmniejsza, ale nadal istnieje. Jednak prawda jest taka, że brak podjęcia próby wprowadzenia zmian, niesie za sobą bardziej dotkliwe skutki dla firmy.

Budowa i zarządzanie sieciami informatycznymi to niezwykle istotna, szybko rozwijająca się część każdej nowoczesnej gałęzi biznesu. Skoro transformacja cyfrowa jest nieunikniona, warto sięgać po oferowane rozwiązania i obserwować poprawę procesów, zwiększenie efektywności i finalnie – zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa i to niezależnie od branży